Čas kácení stromů je za dveřmi!
Připravte se na kácení stromů: co říká zákon a jak se nejlépe vybavit.
Připravte se na kácení stromů: co říká zákon a jak se nejlépe vybavit.
Rok se s rokem sešel a opět se blíží tzv. období vegetačního klidu, který je ideálním a jediným možným časem pro kácení stromů. Připomínáme, že toto období je přibližně mezi 1.11. a 31.3!
Jedná se o čas, který se vyznačuje utlumením růstu a životních funkcí v přírodě. Většina stromů už netvoří nová vodivá pletiva a v jejich korunách a kmenech neprobíhá hnízdění. Začátek listopadu až konec března jsou tedy nejlepšími měsíci v roce pro arboristické úkony.
K tomu, aby kácení proběhlo bez jakýchkoliv pochybností a v souladu s legislativou, je nutné se řídit těmito doporučeními:
→ Kácení stromů je řízeno vyhláškou č. 189/2013 Sb., která nabyla účinnosti listopadu 2014.
→ Kácet lze stromy, které mají ve výšce 130cm nad zemí obvod menší než 80cm. Ty mohou být pokáceny bez povolení příslušného úřadu. Ten, kdo pokácí bez povolení vyšší či silnější strom, se vystavuje riziku udělení pokuty!
→ Kácení na vlastním pozemku, který je veden v katastru nemovitostí jako zahrada, je povoleno dle podmínky výšky a obvodu stromu. Novela dále povoluje kácet pouze ovocné dřeviny bez podmínek vzrůstu stromu.
→ Bez povolení lze kácet ovocné dřeviny podle Přílohy vyhlášky č. 378/2010 Sb. o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin: Angrešt, borůvka, broskvoň, citronečník, citrus, hrušeň, jabloň, jahodník, kaštanovník jedlý, kdouloň, kumkvat, líska, maliník, mandloň, meruňka, olivovník, ořešák vlašský, ostružiník, pistáciovník, rybíz, slivoň, slivoň japonská, smokvoň, třešeň, višeň. Z toho vyplývá, že na jakýkoliv jiný strom, který není uveden v seznamu ovocných dřevin a který má ve výšce 130cm od zemně větší obvod než 80cm, potřebuje majitel zahrady povolení!
→ Výjimkou je situace, kdy je strom prokazatelně zcela suchý nebo bezprostředně ohrožuje životy a zdraví obyvatel, nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení, čímž splní ohlašovací povinnost. Před pokácením je nutné strom zdokumentovat!
→ Ochrana lesních stromůje zajištěna lesním zákonem 289/1995 Sb., podle kterého musí být při kácení stromů vždy zachovány funkce lesa a genofond lesních dřevin. Kácení zde probíhá dle platných lesních a hospodářských plánů a osnov.
Kdo vám vydá povolení pro kácení stromů?
Obecní, městský úřad nebo dané odbory životního prostředí. Zažádat o něj musí majitel pozemku nebo nájemce se souhlasem majitele. Formulář bývá k dispozici na úřadě nebo lze napsat písemnou žádost, která musí obsahovat jméno a adresu žadatele, doklad o vlastnictví pozemku, specifikaci dřevin (počet, druh), obvod stromů vyšších 130cm a v neposlední řadě odůvodnění pokácení.
Úřad musí rozhodnout do 90 dnů o povolení či zamítnutí žádosti!
Nezapomeňte tedy na naše doporučení týkající se kácení, budete tak připraveni na jednání s příslušnými úřady.
Jaké vybavení je třeba ke kácení?
Podívejte se, jaké top produkty doporučují arboristé z worksafety.cz.