To, že je nutné řádně vybrat stan nebo spacák, ví dnes už každý outdoor nadšenec, ale víte, že podobná věda je také vybrat karimatku? Ano, je to přesně tak, a i přesto, že je u karimatek o něco jednodušší situace než třeba u spacáků, můžete se kolikrát výběrem nevhodné karimatky připravit o komfort a v některých případech i o peníze, tedy, jak na to?
Základem každé karimatky je materiál, ze kterého je vyrobena, resp. jakým způsobem v sobě izoluje vzduch potřebný na izolaci tepla. Míru, do jaké karimatka udržuje teplo, je označena veličinou nazvanou tepelný koeficient, která udává číslo a za ním písmeno R. Většina letních karimatek má tepelný koeficient někde kolem hodnoty 2 - 2,5 R, kvalitní karimatky na zimu pak třeba i 6 R. Pokud ovšem zůstaneme u klasifikace podle použitých materiálů, můžeme karimatky rozdělit v zásadě na 4 typy:
Pěnové karimatky
Jejich výhodou je, že jsou lehké a velmi odolné. Fungují na principu pěny, která vyrovnává podkladový terén a ve své pórovité struktuře zadržuje vzduch, který působí jako izolant. Mnoho zákazníků na pěnových karimatkách zaujme hlavně jejich nízká cena i skutečnost, že jejich poškození nemá vliv na jejich termoizolační schopnosti. Nevýhodou je u pěnových matrací o něco nižší komfort než u nafukovaček, a také větší objem při složení a nižší tepelný koeficient. Na worksafety.cz je takovým typem třeba velmi oblíbená karimatka Thermarest Z Lite Sol.
EVA karimatky
Tyto karimatky jsou pokročilejší sourozenci pěnových karimatek, jelikož jsou již vyrobeny ze speciálního odolného a dobře izolujícího materiálu, konkrétně ethylenvinylacetátu – od toho EVA. EVA karimatky jsou o něco odolnější a komfortnější než karimatky z pěny, navíc mají tyto velmi často anatomicky uzpůsobený povrch. Díky tomu se Vám bude pohodlněji spát a nebudete z karimatky lidově řečeno padat. Mezi další příjemné vlastnosti EVA karimatek patří i skutečnost, že se vyrábějí v různých variantách od letní až po zimní a nejsou tak náchylné na vlhnutí, jak ty pěnové. Nevýhodou je pak nižší tepelný koeficient než u nafukovacích karimatek, což poznáte zejména při nižších teplotách, jinak ale představují moderní a vcelku oblíbenou variantu. Podobně je i vyrobena karimatka Thermarest RidgeRest Solite, kterou doporučíme z naší nabídky.
Samonafukovací karimatky
Tito velmi příjemní společníci každého dobrodruha se prodávají v široké škále modelů a variant. Základem jsou vzduchové kapsy a části pórovité pěny uvnitř odolného obalu. Tyto šikovné karimatky v sobě kombinují výhody nafukovacích a pěnových karimatek, zejména díky své odolnosti a vysokému tepelnému komfortu. Drobnou nevýhodou je často jejich vyšší hmotnost a možné opotřebení samonafukovacího mechanismu a někdy i poněkud delší doba nafouknutí a vyfouknutí. Co je ovšem nepochybně pozitivní je skutečnost, že se tyto karimatky dělají v mnoha verzích a variantách, takže si bez problému vybere každý cestovatel, jak začátečník, tak i zkušený matador. U nás je takovou karimatkou např. Thermarest NeoAir Xtherm.
Nafukovací karimatky
Kategorie sama pro sebe, a dost pravděpodobně asi nejlépe izolující dostupné karimatky, nejlehčí a zároveň nejpohodlnější, tak právě tím jsou nafukovací karimatky. Jejich skvělé vlastnosti jsou ovšem vykoupeny vyšší cenou a větší náchylností k poškození. Nafukovací karimatka sice perfektně vyrovnává případné terénní nerovnosti, ale stačí ostřejší kamínek nebo žár od táboráku a už může vzniknout složitěji opravitelný defekt. Některé nafukovací karimatky tuto náchylnost k poškození řeší systémem komor a přepážek, takže porušení jedné komory ještě umožní karimatku dále používat. Zkušenější cestovatelé toto ovšem řeší tak, že si pod nafukovací karimatku ještě umístí např. EVA karimatku a tím mají pohodlné spaní zaručeno a nemusí se bát žádného poškození. Potřebujete li skutečně kvalitní karimatku do náročnějších podmínek, jděte jednoznačně po nafukovačce Thermarest NeoAir Dream.