Které stromy kácet v době vegetačního klidu a jak se na to vybavit
Druhy stromů a možnost jejich kácení + tipy na top produkty.
Je jasně vymezeno, které stromy smíte v období vegetačního klidu kácet bez povolení, které pouze s povolením nebo při splnění určitých podmínek. Abyste v tom měli jasno, připravili jsme pro vás článek zaměřený na druhy stromů a možnosti jejich kácení. A jelikož nám záleží na vašem zdraví a dbáme o precizně odvedenou práci, najdete na konci článku doporučení pro vhodné vybavení s tipy na osvědčené top produkty.
Doporučení a omezení pro kácení stromů
Přibližně pět měsíců – od začátku listopadu do konce března – bývá vegetační klid. Jedná se o dobu, kdy se v přírodě zpomaluje růst a životní funkce. Stromy jsou v útlumu a nehnízdí na nich ptactvo. Právě tento čas je nejvhodnější ke kácení stromů a arboristickým zásahům. Většina povolení se vztahuje právě k této době.
Jakým způsobem se mohou dřeviny kácet a řezat, upravuje zákon 114/1992 Sb., který blíže popisuje, co je dovoleno a co nikoliv. To nejdůležitější z aktuálních předpisů jsme vypsali v článku Kácení stromů podle aktuálních předpisů.
Které stromy je možné pokácet bez povolení
Bez povolení příslušného úřadu můžete na vlastním pozemku kácet stromy, které mají ve výšce 130cm nad zemí obvod kmene menší než 80cm. Za pokácení mohutnějších stromů hrozí pokuta.
Výjimku tvoří ovocné dřeviny, které můžete na vlastním pozemku pokácet bez povolení a neplatí zde žádné omezení velikosti dřeviny. Mezi ovocné dřeviny rostoucí na pozemku uvedeném v katastru nemovitostí jako zahrada patří: angrešt, borůvka, broskvoň, citronečník, citrus, hrušeň, jabloň, jahodník, kaštanovník jedlý, kdouloň, kumkvat, líska, maliník, mandloň, meruňka, olivovník, ořešák vlašský, ostružiník, pistáciovník, rybíz, slivoň, slivoň japonská, smokvoň, třešeň, višeň. Na ostatní druhy a velikosti stromů potřebujete povolení úřadu.
Stromy, u nichž je nutná ohlašovací povinnost
Existují výjimky, u jejichž kácení není potřeba povolení. Je však nutné zdokumentování stromu před pokácením a splnění ohlašovací povinnosti orgánu ochrany přírody do 15 dnů od uskutečnění řezu. Jedná se o tyto typy stromů:
- strom bezprostředně ohrožující životy a zdraví obyvatel,
- strom, jehož pád by způsobil škodu značného rozsahu.
Kácení lesních stromů není náhodné
Les představuje složitý a propojený systém, ve kterém má každá rostlina a tvor svou funkci. Cílem je tyto funkce zachovat, stejně jako veškerý genofond lesních dřevin. Kácení lesních stromů proto probíhá podle platných lesních a hospodářských plánů a osnov v souladu se zákonem 289/1995 Sb.
Vybavení pro bezpečné a precizní kácení stromů
Péče o stromy, stromolezení a jednotlivé arboristické úkony se neobejdou bez kvalitního a spolehlivého vybavení, které zajistí vaši bezpečnost a kvalitně odvedenou práci. Mezi klíčové ochranné arboristické pomůcky patří přilba s ochranou zraku a sluchu, ochranný oděv a obuv.
Níže jsme pro vás připravili výčet těch nejdůležitějších a nejlepších pomůcek, se kterými zvládnete kácení stromů bez úhony a díky nimž bude o stromy skvěle postaráno.