Přinášíme seriál článků věnující se indoor lezení
Nový seriál na blogu worksafety.cz se věnuje indoor lezení. V první části naleznete seznámení s lezením na umělých stěnách.
Nový seriál na blogu worksafety.cz se věnuje indoor lezení.
V první části naleznete seznámení s lezením na umělých stěnách.
Patříte k těm, kteří by se rádi vrhli na lezení, ale stále máte obavy, jak s tímto sportem začít? Máte kamaráda nebo nějakého človíčka, který vás láká, abyste s ním lezení vyzkoušeli a zašli například na umělou stěnu? I to je jedna z možností, jak k lezení "přičuchnout" a nabrat první lezecké zkušenosti.
Co je umělá lezecká stěna?
Umělá lezecká stěna je sportovní zařízení, které slouží k tréninku skalního lezení - horolezectví. Umožňuje výcvik lezeckých technik, rozvoj specifických svalových skupin používaných při lezení a také nácviku jištění jedno délkových lezeckých cest.
Umělé lezecké stěny lze rozdělit na venkovní (outdoorové) a stěny vnitřní (indoorové), které se nacházejí ve sportovních halách nebo v tělocvičnách. Hlavní výhodou indoorových stěn je, že umožňují pravidelný trénink bez ohledu na počasí nebo denní dobu. Umělé stěny bývají většinou konstruovány z desek nebo panelů uchycených na pevné konstrukci. Konstrukce určuje tvar a profil stěny. Desky nebo panely mají často povrch, který imituje skály. Dále bývají opatřeny sítí montážních otvorů, které umožňují variabilní uchycení chytů a stupů.
Moderní indoorové stěny poskytují různě převislé a tvarované profily umožňující expertům tvrdý trénink a vedle toho také lezení pro začátečníky nebo mírně pokročilé lezce. U novějších stěn se povrch více či méně snaží napodobit přírodní skálu včetně krápníků, spár různých šířek, děr nebo boulí. Větší stěny bývají vybaveny fixními jistícími body (borháky, nýty, slaňovacími řetězy), ve kterých jsou v některých případech již umístěny expresky. Nízké stěny, určené k lezení bez lana, jsou slangově označovány jako "bouldrovky" (z anglického výrazu bouldering). Ke zmírnění pádu z těchto stěn se běžně používají speciální žíněnky - bouldermatky. Umělé stěny jsou hojně využívány širokou veřejností a z lezení na umělé stěně se stala i sportovní disciplína, ve které jsou pořádány soutěže včetně světového poháru.
Umělé lezecké stěny jsou vhodné pro každého lezeckého nadšence. Jak pro začínající lezce, děti, seniory, hendikepované tak i pro zkušené, kteří potřebují trénovat během celého roku. Pokud jsou tedy dodrženy bezpečnostní zásady správného postupu jištění a správný výběr horolezeckého vybavení, můžete vyrazit i vy na umělou stěnu.
Jak tedy začít?
Pokud zrovna nemáte parťáka, který by vás prakticky provedl základy lezení a předal vám své zkušenosti, doporučujeme přihlásit se na některý z veřejných lezeckých kurzů, který je veden kvalifikovanými instruktory. Instruktor vás zasvětí do tajů lezecké techniky, postupů jištění, správného pohybu po stěně a pravidel bezpečného lezení. Sami se do lezení rozhodně nepouštějte!
Pokud si zatím nejste jisti, zda se budete lezení opravdu věnovat a nechcete prozatím investovat do vlastního lezeckého vybavení, i to má řešení. Součástí některých indoorových stěn jsou půjčovny, kde vám rádi pomohou a doporučí to správné vybavení.
Rádi byste věděli, jaké základní vybavení je potřeba mít na umělou stěnu? To vše se dozvíte v dalším článku našeho seriálu o indoor lezení.
Seriál worksafety.cz INDOOR LEZENÍ obsahuje:
- Všeobecné seznámení s lezením na umělých stěnách
- Základní vybavení pro lezení na umělých stěnách
- Tipy na indoorové lezecké stěny:
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královehradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Praha
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj