Jak na postupné a rizikové kácení stromů
Seznamte se se základním vybavením a technikami potřebnými pro kácení stromů. Kácení je velmi často nebezpečná, ale o to potřebnější práce, proto je nutné vždy postupovat bezpečně.
V období vegetačního klidu, které trvá přibližně od 1. listopadu do konce března, většina stromolezců provádí jak běžné (tzv. směrové kácení), tak i rizikové postupné kácení stromů. Kácení stromů je specifická činnost arboristy, ke kterému je potřeba nejen profesionální vybavení, dostatečná odborná znalost vlastností dřevin, defektů a statických poměrů stromu, ale i znalost používaných směrových řezů. Podívejme se ve stručnosti na tři základní typy kácení stromů a na výčet nejdůležitějšího vybavení, které je k různým druhům kácení potřeba.
Běžné, respektive směrové kácení je klasické kácení ze země, kdy pracovník provede směrový řez podle požadavků a v souladu s pařičnými předpisy. Následně vede hlavní řez, kterým pokácí strom do předem určeného, vyznačeného a bezpečného prostoru. Tato technika se běžně používá u kácení stromů ve volném prostoru anebo tehdy, neohrožujeme-li kácením okolní budovy, stromy nebo majetek. V případě problému s těžištěm káceného kusu se v těchto případech využívá technika přetažení stromu nebo klasické či mechanické klíny, které nám strom pomůžou dostat do požadovaného směru. Nejvíce příkladů takového kácení se objevuje v lesnictví nebo kácení ve volném prostranství.
Pro klasické kácení stromu potřebuje pracovník specifické vybavení, které je důležité k zajištění jeho bezpečnosti a správnému výsledku kácení.
Z osobních ochranných pracovních prostředků jsou to:
- přilba s ochranou sluchu a zraku
- reflexní bunda
- neprořezné kalhoty
- neprořezné boty
Dále jsou potřebné stupačky, vhodná motorová pila, směrové klíny, těžební lopatka a další pomůcky určené k této činnosti.
Postupné kácení stromu bez nutnosti spouštění břemen
Tento způsob kácení vyžaduje podrobnou znalost jednotlivých pracovních postupů, vybavení, technik a technologií pro bezpečné pokácení stromu. Tato technika se využívá zejména na stromech, které nelze skácet běžným způsobem, tedy ze země do volného prostoru. Stromolezec musí bezpečně vylézt do koruny stromu a jednotlivé části větví a kmene rozřezávat po částech, které volně padají na zem do vyznačeného prostoru. Při tomto druhu kácení je důležité znát i jiné techniky směrových řezů, mít kvalitní prostorový odhad, vědět, jak se zachová odřezávaná větev nebo kmen, a v neposlední řadě jsou důležité i praktické zkušenosti. Samozřejmostí je bezpečné ovládání motorové pily ve stromu. Stromolezec musí mít maximálně na zřeteli bezpečnost jak svou, tak i pracovníků, kteří se pohybují na zemi, a jejich blízkého okolí. Příkladem postupného kácení je např. kácení v parcích, lesoparcích a na zahradách.
Základní vybavení je totožné jako u běžného kácení, jedinou výjimkou tvoří přilba, která musí navíc mít podbradní pásek o nosnosti 50N. Jedná se o bezpečnostní opatření pro prevenci proti zlomení vazu (spona pásku se povolí). Příkladem takové přilby je například Protos Integral Arborist nebo Vertex Vent Arborist. Z osobních ochranných prostředků se často používají také neprořezné nátepníky.
Při postupném kácení se používají ruční pilky pro odstraňování slabších větví a speciální motorové pily určené pro práci ve stromech značek Stihl či Husquarna, a chybět nesmí smyce na motorovou pilu. Dále se používá stromolezecké vybavení podobné jako při běžném kácení s tím, že se upřednostňují odlehčenější verze oblečení pro volnost pohybu a větší pohodlí uživatele, tedy soupis pracovního oblečení může vypadat například takto:
- pracovní bunda
- neprožezné kalhoty
- neprořezné boty
Co se týče výstroje, pak určitě můžeme doporučit: arboristický postroj, lanyard se zvýšenou odolností proti pořezu (například 3,5m lanyard Frank s CT karabinami), stromolezecký pracovní systém, který se skládá z těchto komponentů: Fimbl Saver délky 2m, lano Tachyon, mechanický prusík ZigZag, karabiny Petzl Ok Triact-Lock a další blokanty, kladky a jiné pomůcky usnadňující bezpečný pohyb stromolezce v koruně stromu.
Jednou z nejtěžších a nejnáročnějších stromolezeckých prací je postupné kácení s nutností spouštění větví a částí kmene. Tato činnost patří k nejvíce odborným a nejnáročnějším činnostem, které může stromolezec ve své praxi vykonávat. Tato technologie se používá na stromech, pod kterými je minimální prostor, kam strom pokácet, a také tam, kde je málo prostoru pod stromem na spouštění větví a manipulaci s nimi. Postupné kácení se spouštěním se nejčastější provádí při kácení ve vnitroblocích budov, nad statickými překážkami, v blízkosti elektrického vedení apod. Stromolezec musí bezpečně vylézt do koruny stromu a jednotlivé části větví a následně kmene rozřezávat po částech, které jsou uvázány na spouštěcí lano, pomocí kterého se břemena bezpečně dostanou dolů na zem do vyznačeného prostoru.
Celý tento systém se skládá z různých komponentů a prvků pro spouštění, které jsou shodné s vybavením popsaném v postupném kácení. Výjimkou je toto vybavení:
- spouštěcí lano s průměrem 14mm
- centrální velká kotevní kladka s 5m dlouhou kotevní smycí o průměru 20mm a s délkou oka 50cm
- případně malá přesměrovávací kladka s oválnou ocelovou karabinou, eye sling smycí délky 150cm.
Jako třecí zařízení na patu kmene se na malá břemena používají spouštěcí kotvy, například Stein LD750 s kotevní smycí Nerex 2 Loopie 15,9mm s délkou 3,5m. Na větší břemena se používají spouštěcí bubny, například Pepa střední nebo Stein RC2001 včetně upínacích kurt. Pro extrémní kácení, při kterém potřebujeme manipulovat i s břemeny nahoru, se používají speciální bubny s navijáky.
Je důležité si uvědomit, že stromolezec musí mít předem jasně nadefinováno, jak velká břemena bude pomocí celého systému spouštět a tím připravit na tuto zátěž všechny komponenty vhodně tak, aby nedošlo k jejich selhání, zejména např. u lana nebo kotevní smyce. V takovém případě by mohlo dojít k vážnému zranění stromolezce nebo i k selhání celého stromu či jeho poškození, které by mohlo mít vážné důsledky pro všechny pracovníky na stromě i pod ním. Postupné kácení se spouštěním by měli vykonávat stromolezecky vyzrálé osoby s dostatečně velkou praxí.
Závěrem
Tímto článkem jsme chtěli přiblížit a stručně shrnout základní techniky kácení. Samozřejmě existují i složitější způsoby kácení, jakým je například kácení pomocí jeřábu nebo vrtulníku, ale tím se budeme zaobírat v jiném článku. Kvalifikaci k bezpečnému a účinnému kácení stromu lze získat vhodnou řadou kurzů, ale zejména dlouholetou praxí. Je důležité, aby stromolezec postupoval od jednodušších technik ke složitějším, všeobecně se v oboru vzdělával, čerpal poznatky z workshopů, literatury a různých dalších informačních zdrojů.
Pokud Vás zajímá cokoliv podrobnějšího ke kácení stromů, k pořízení vybavení, nebo se zkrátka chcete jen na něco zeptat, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme. V našem obchodě Vám můžeme bez problému ukázat používání jednotlivých komponentů a vhodně Vás vybavíme ať už půjdete na jakýkoliv strom.